1.PUNKT KRYZYSOWY
Punkt kryzysowy „Pomoc dla Ukrainy” dla wszystkich parafii Archidiecezji Lubelskiej, czynny całodobowo, znajduje się w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Unii Lubelskiej 15 (wejście od Targu pod Zamkiem).
Sekretariat: tel. 81 532 95 71, czynny codziennie od 7.30 do 24.00.
W punkcie kryzysowym przyjmujemy osoby i rodziny z Ukrainy, udzielamy podstawowej pomocy i kierujemy do ośrodków, gdzie tymczasowo mogą zamieszkać. Prosimy zgłaszać do Caritas AL kolejne ośrodki oraz ilość miejsc parafialnych i prywatnych, jakimi dysponują parafie. Prosimy by JEDNA osoba z parafii zebrała ilość miejsc i podała tę informację do sekretariatu Caritas AL: tel. 81 532 95 71.

2.NUMER KRYZYSOWY
– dla osób z Ukrainy oraz osób, które chcą takie osoby przekierować do Caritas AL: tel. 451 168 789, czynny CAŁODOBOWO

3. ZBIÓRKI w parafiach:
Prosimy o organizację zbiórek rzeczowych w parafiach.
Zbieramy:
 żywość długoterminową
 kosmetyki i chemia oraz środki opatrunkowe
 koce, śpiwory, ubrania ( ze względów logistycznych tylko nowe)
Kontakt ws. zbiórek: Sekretariat Caritas tel. 81 532 95 71
Numer konta do wpłat (PLN): 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351
Link do wpłat bezpośrednich: https://lublin.caritas.pl/formularz-wplat
Punkty odbioru:
– Caritas AL, ul. Unii Lubelskiej 15 (pon- pt 7.30-17.00, sob-ndz 9.00-17.00), tel. tel. 81 532 95 71
– Centrum Charytatywne w Krasnymstawie, ul. Szkolna 9a (pon-pt 9.00-16.00), tel. 81 473 25 19
– Dom Zawierzenie w Firleju, ul. Choiny 2 (pon-pt, 8.00-16.00), tel. 726 133 991
Kontakt dla darczyńców – firm, instytucji: tel. 784 872 262, mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. PODZIĘKOWANIE
Serdecznie dziękujemy Księżom Proboszczom za zbiórki na rzecz Caritas (Pomoc dla Ukrainy) przeprowadzone w parafiach naszej Archidiecezji w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową.

Naszą pomoc międzynarodową kierujemy obecnie do następujących miast w Ukrainie: Łuck, Kiverce, Równe, Żytomierz, Lwów.
Dotychczas wysłaliśmy 20 tirów, każdy z nich z transportem ok. 20 ton.
Na terenie naszej diecezji prowadzimy obecnie:
– Punkt kryzysowy skierowany do uchodźców
– Namiot Nadziei w Dorohusku
– Przystań dla uchodźców w naszym ośrodku w Firleju (60 uchodźców)
– Dom Oazy w Księżomierzy (45 uchodźców)
– Wymarzony Dom Młodych – Częstoborowice (54 osoby – dzieci z domu dziecka z opiekunkami)
– Dom Nadziei Caritas – miejsce przyjęcia osób, które docierają do nas w nocy
– Punkty zbiórek w siedzibie przy al. Unii Lubelskiej 15, ale także w Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1, na parkingu pod sklepem Decathlon przy al. Spółdzielczości Pracy 26 oraz w sklepie Carrefour przy al. Witosa 6 oraz przy naszych domach w Krasnymstawie, w Firleju i w Dąbrowicy
– Bazę danych osób prywatnych i instytucji kościelnych, które oferują uchodźcom schronienie.

Centrum logistyczne dla Caritas AL.:
Poczta główna na Felinie: transport na Ukrainę
2 magazyny: jako zapas dla naszej Caritas AL - pomoc dla uchodźców na najbliższe miesiące.

Jeśli w jakiejś Parafii prowadzona będzie zbiórka darów żywnościowych na paczki dla uchodźców, to wydajemy je od razu dla uchodźców zgłaszających się bezpośrednio do Parafii lub rodzin, u których mieszkają. W przypadku braku możliwości zapewnienia zbiórki (zrobienia paczek), można zgłaszać się po nie do Centrali Caritas AL oraz do punktów przy naszych domach: w Krasnymstawie, Firleju, Dąbrowicy. Nasi pracownicy w określonych godzinach będą wydawać paczki zarówno dla uchodźców jak i osób, które ich przyjmują (w godzinach pracy tych ośrodków).
Jeśli jakaś Parafii zebrała dużą ilość żywności lub środków czystości (innych), prosimy o dostarczanie je bezpośrednio do Centrali Caritas AL.

Ks. Paweł Tomaszewski
Caritas Archidiecezji Lubelskiej